Ne rabiš še več vaj! Potrebuješ pa pravilen trening, ki krepi celo telo, ker je telo ena enota, ki deluje sinhrono.
Izvajaš vaje za spodnji del trebuha, izločila si vso hrano, ki naj bi napihovala in ne glede na to kaj narediš, spodnji del trebuha ostaja napihnjen.
Zakaj vaje za trebuh ne pomagajo?
V bistvu preveč vaj za trebuh lahko stanje še poslabša. Vem, da se ti zdi noro, ampak za razumevanje tega, moramo iti v globine:) Tako in drugače.
DIHANJE VPLIVA NA MEDENIČNO DNO IN TRUP
Diafragma, ki leži na spodnjem delu reber, ki se ob idealnih pogojih ob vdihu zravna in potisne zrak navzdol v pljuča. Ob temu se medenično dno sprosti, ob vdihu se diafragma usloči in dvigne medenično dno.
Če ves čas vlečemo trebuh not, napenjamo trebušne mišice, porušimo sistem. Posledično začnemo dihati obratno. Dihamo v prsa in to lahko povzroči glavobole, anksioznost, težave z medeničnim dnom in napihnjen trebuh.
Drugi in pogosti razlog je preobremenjenost rektusov (6 pack mišic), zaradi preveč vaj kot so trebušnjaki, so rektusi preveč obremenjeni in ob vsakem gibu oni prevzamejo “nadzor”, tako postajajo vedno bolj aktivni, ostale trebušne mišice pa vse šibkejše. Zato je nujno, da krepimo vse trebušne mišice, predvsem globoke trebušne mišice.
Ne pozabimo pa na najpomembnejšo stvar:) v spodnjem delu trebuha leži maternica in normalno je, da je spodnji del trebuha rahlo napihnjen.
Zelo pogost razlog je Diastaza rektusov, raztegnjene vezi med 6 – pack mišicami.
Lahko je odvečna maščoba ali odvečna koža. Odvečna koža je lahko posledica carskega reza, ko koža “visi” čez brazgotino. (Odvečne kože se z vajami ne da odpraviti).
Ker večina žensk že od najstništva naprej vleče trebuh not, je telo že sprogramirano, da ga izjemno težko sprostijo. Nekatere lahko to storijo samo med spanjem. Zavestno skoraj ni mogoče.
Če ste med njimi, boste potrebovale veliko “treninga”, da odvadite telo. Z sproščanjem pričnite, ko ste same, ko vam je udobno in vas nihče ne gleda ( na kavču, v avtu …).
Če ne veste kje začeti priporočam, da začnete z osnovami, s poporodnim programom, ki povezuje mišično živčne povezave in telo na novo nauči dihanja.
Če ste že veliko let po porodu pa priporočam FITMAMI PROGRAM
50% zaključeno
Prijavi se na Fitmami newsletter in najnovejše objave, novičke glede vadb v nosečniškem in poporodnem obdobju.